Archiwum

Kategorie

Jaki mikrofon wybrać

08.01.2017 15:15

Jeżeli lubisz śpiewać, interesują cię publiczne występy, wcześniej czyli później staniesz przed problemem, związanym z wyborem mikrofonu. Na pewno dla laika, nie jest to sprawa łatwa, ale z drugiej strony, Jeśli jesteś na początku swojej kariery muzycznej, nie musisz wybierać od razu sprzętu najwyższej jakości, który jest stosunkowo drogi. Na całe szczęście, w sklepach muzycznych mamy monstrualny wybór pod tym względem, toteż z zupełną pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Od czego zacząć poszukiwania mikrofonu

w jaki sposób już pisaliśmy na początku, szukając pierwszego mikrofonu, nie ma sensu spoglądać na te z najwyższej cenowej półki. bowiem Jeżeli nie posiadamy profesjonalnego studia, Jeżeli dopiero uczymy się śpiewać do mikrofonu, różnica w sprzęcie drogim a tym ze średniej półki będzie faktycznieniezauważalna. Zanim zdecydujemy się na kupno mikrofonu, spróbujmy jak najwięcej dowiedzieć się o jego działaniu. Zapoznajmy się z podstawowymi pojęciami, określeniami, parametrami itp. w owym czasie o wiele łatwiej będzie nam dokonać odpowiedniego wyboru. Musimy także brać pod uwagę rodzaj naszego głosu, typ muzyki którą wykonujemy, wielkość studia w którym nagrania będą wykonywane itp. Dopiero Gdy będziemy już znać podstawowe zasady używania mikrofonu i znać jego podstawowe parametry, może wybrać się na zakupy.

Lepszy mikrofon dynamiczny czy pojemnościowy?

W sklepach muzycznych spotkamy dwa rodzaje mikrofonów: dynamiczny oraz pojemnościowy. Oba mają swoje zalety oraz swoje wady. Na pewno mikrofon dynamiczny jest o wiele lepszy na przestrzeni koncertów “na żywo”. bowiem charakteryzuje się on mniejszą “czułością”a również ma mniejszą podatność na “sprzęganie”. Co ważne, jest to także mikrofon tańszy od pojemnościowego. Za to mikrofon pojemnościowy, o wiele lepiej “wychwytuje” wszelkiego rodzaju dźwięki oraz dlatego jest on zazwyczaj wykorzystywany w profesjonalnych studiach nagraniowych. Duże znaczenie ma tu także barwa głosu i sposób śpiewania. jednak dla osób początkujących, zazwyczaj poleca się mikrofon dynamiczny. bowiem muszą one dopiero nauczyć się śpiewać do mikrofonu, a do tego lepiej nadaje się wspomniany mikrofon dynamiczny. Właśnie z tych wszystkich powodów, o których pisaliśmy wcześniej, jednym z w największym stopniupopularnych mikrofonów wybieranych przez początkujących jest mikrofon Shure SM58. Jest to niezwykle wszechstronny mikrofon dynamiczny, który z powodzeniem jest wykorzystywany zarówno przez amatorów jak oraz przez profesjonalistów. Nawet w niezmiernie trudnych warunkach, mikrofon ten pozwala na uzyskanie czystego dźwięku, przy minimalnych zakłuceniach. Posiada on nadzwyczaj wytrzymałą konstrukcję, dobrej jakości system antywstrząsowy i siatkę zabezpieczającą. Jest on dostępny z wyłącznikiem bądź bez. Alternatywą dla tego mikrofonu, jest w stanie być Shure Beta 58. Jest to mikrofon, pozwalający na uzyskanie jeszcze lepszej jakości dźwięku, chociaż powinno się już mieć nieco umiejętności, związanej z posługiwaniem się mikrofonem. Dlatego wersja Beta 58 w rękach amatora wygląda lepiej, Podczas gdy mikrofon ten będzie umieszczony na statywie.