Archiwum

Kategorie

Który mikrofon wyselekcjonować

08.01.2017 15:16

Jeżeli lubisz śpiewać, interesują cię publiczne występy, wcześniej czy później staniesz przed problemem, związanym z wyborem mikrofonu. Na pewno dla laika, nie jest to sprawa łatwa, ale z drugiej strony, Jeśliby jesteś na początku swojej kariery muzycznej, nie musisz wybierać od razu sprzętu najwyższej jakości, który jest stosunkowo drogi. Na całe szczęście, w sklepach muzycznych mamy ogromny wybór pod tym względem, więc z pełną pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Od czego zacząć wyszukiwania mikrofonu

w jaki sposób już pisaliśmy na początku, szukając pierwszego mikrofonu, nie ma sensu spoglądać na te z najwyższej cenowej półki. bo Jeżeli nie posiadamy profesjonalnego studia, Jeżeli dopiero uczymy się śpiewać do mikrofonu, różnica w sprzęcie drogim a tym ze średniej półki będzie faktycznieniezauważalna. Zanim zdecydujemy się na kupno mikrofonu, spróbujmy jakim sposobem najwięcej dowiedzieć się o jego działaniu. Zapoznajmy się z podstawowymi pojęciami, określeniami, parametrami itp. wtenczas o wiele łatwiej będzie nam dokonać odpowiedniego wyboru. Musimy też brać pod uwagę rodzaj naszego głosu, typ muzyki którą wykonujemy, wielkość studia w którym nagrania będą wykonywane itp. Dopiero Kiedy będziemy już znać podstawowe zasady używania mikrofonu i znać jego podstawowe parametry, jest w stanie wybrać się na zakupy.

Lepszy mikrofon dynamiczny lub pojemnościowy?

W sklepach muzycznych spotkamy dwa rodzaje mikrofonów: dynamiczny i pojemnościowy. Oba mają swoje zalety i swoje wady. Na pewno mikrofon dynamiczny jest o wiele lepszy w ciągu koncertów “na żywo”. ponieważ charakteryzuje się on mniejszą “czułością”a także ma mniejszą podatność na “sprzęganie”. Co ważne, jest to też mikrofon tańszy od pojemnościowego. Za to mikrofon pojemnościowy, o wiele lepiej “wychwytuje” wszelkiego rodzaju dźwięki oraz dlatego jest on zazwyczaj wykorzystywany w profesjonalnych studiach nagraniowych. Duże znaczenie ma tu również barwa głosu oraz metoda śpiewania. jednak dla osób początkujących, zazwyczaj poleca się mikrofon dynamiczny. bo muszą one dopiero nauczyć się śpiewać do mikrofonu, a do tego lepiej nadaje się wspomniany mikrofon dynamiczny. Właśnie z tych wszystkich powodów, o których pisaliśmy wcześniej, jednym z w największym stopniupopularnych mikrofonów wybieranych przez początkujących jest mikrofon Shure SM58. Jest to niezwykle wszechstronny mikrofon dynamiczny, który z powodzeniem jest wykorzystywany zarówno przez amatorów w jaki sposób oraz przez profesjonalistów. Nawet w nadzwyczaj trudnych warunkach, mikrofon ten pozwala na uzyskanie czystego dźwięku, przy minimalnych zakłuceniach. Posiada on niezmiernie wytrzymałą konstrukcję, dobrej jakości system antywstrząsowy i siatkę zabezpieczającą. Jest on dostępny z wyłącznikiem bądź bez. Alternatywą dla tego mikrofonu, może być Shure Beta 58. Jest to mikrofon, pozwalający na uzyskanie jeszcze lepszej jakości dźwięku, jednak wypada już mieć nieco umiejętności, związanej z posługiwaniem się mikrofonem. Dlatego wersja Beta 58 w rękach amatora wygląda lepiej, Podczas gdy mikrofon ten będzie umieszczony na statywie.